Az Ócsai Tájház is a Települési Értéktár része lett
ARCHIVÁLT HÍR. Régebben jelent meg, tartalma már elavult lehet.
Fotók, információk az Értéktár új eleméről
ÓCSAI TÁJHÁZ
Budapesttől 30 km-re, délre, az Alföld és a Gödöllői-dombság találkozásánál találhatjuk az Ócsai Tájvédelmi körzet területét, mely az Alföldre valaha oly jellemző lápos, mocsaras, ingoványos turjánvidékből őrzött meg egy darabkát. A természeti értékek gazdagsága mellett - ez a vidék talán a mocsarak miatti nehezebb megközelíthetősége következtében - sokat megőrzött kulturális hagyományából, épített örökségéből is.
A vidék látnivalóban talán leggazdagabb része az Ócsai Tájvédelmi Körzet részét képező öregfalu, amely máig megtartotta eredeti település szerkezetét/ kétbeltelkes település rendszer/, valamint alföldre jellemző háztípusait.
Az öregfalu központjában, a román stílusú árpád-kori műemléktemplom közvetlen szomszédságában találjuk az Ócsai Tájház nádfedeles épületeit.
Lakóházaiban bemutatott, jórészt helyben gyűjtött használati tárgyak, munkaeszközök, ruhák és bútorok a száz, kétszáz évvel ezelőtt élt ócsai emberek mindennapi életét tárják elénk.
A Tájház épületében 1920-30-as éveket idéző polgári-paraszt enteriőr kapott helyet. Tiszta szobájában a "vetett ágy" az ócsaiak által kedvelt fehérhímzés minta kincseivel kivarrva. Hátsó kamra-szobája, pedig a tájház Zöld Pont irodájának ad ma helyet., ahol a természetvédelmi területre látogatók információt, és kiadványokat szerezhetnek be.
A melléképületében és az udvaron a gazdálkodás eszközei találhatók, melyek közül különösen a mocsaras vidékhez kötődő tárgyak, szerszámok érdekesek.
Melegedőnek nevezett házban a kenyérsütés illetve a kenyérdagasztás eszközeit, valamint a működő kemencét és csikó-tűzhelyet érdemes megtekinteni. Ez az épület adja alapját az élő családi "Kaláka napoknak", hagyományőrző programoknak, valamint az iskolás korosztálynak meghirdetett múzeumpedagógiai és tematikus foglalkozásoknak.
A tájház együttes néprajzi gyűjteménye folyamatosan bővül, többek között 2008-ban a környéken egyedülálló Népviseleti Gyűjteménnyel, mely a 19- és 20. századi eredeti ócsai öltözeteket, illetve közel 50 db textilbabán az ócsai, környékbeli és Magyarország nagyobb tájegységeinek viseleteit mutatja be.
A Turjánház az Ócsa környéki turjánvidék különleges természeti kincseit mutatja be az eredeti stílusjegyeket megőrizve felújított nádfedeles parasztházban. A háromosztatú parasztház tisztaszobája egy több funkciós terem, mely előadások, tanórák illetve időszaki kiállítások helyszíne. A régi lakószoba helyén az Ócsa környéki lápvidék minden élőhelyét, kialakulását és a természetvédelmi kezelés legfontosabb módszereit ismerheti meg a látogató. Az Ős Duna kavicshordalékából előkerült, megkövesedett mamutfogak, agyarak, csontok a jégkorszakról mesélnek. A területen előforduló élőhelyek ( láp, rét, kaszáló, erdő) fotók, szöveges tablók, eredeti használati eszközök és növényi szárítmányok formájában kerülnek bemutatásra. A Tájház együttes kertjeiben, füstölő, zöldségtároló verem, illetve a fűszer és a gyógynövények is megtalálhatóak, mint hajdan a paraszti udvarokban.
Az Ágasház portája külön álló épület még nincs átjárás a tájház együttesen belül. Nevét a jól látható, a falon kívül futó ágasfáról kapta, ami a szelemengerendát tartja. Az épület hagyományos beosztású helyiségeiben Ócsán élt, s élő emberek magángyűjteményei, illetve munkásságát bemutató kiállítások találhatók: hímes-tojás, gyöngy ékszer, ásvány gyűjtemény, szalma és iskolatörténeti kiállítás várja a látogatókat.
A Tájház elnyerte 2006-ban a Magyarországi Tájházak Szövetség által alapított "Év Tájháza" díjat.
Ócsa, 2015. szeptember 27.
Forrás: www.dunaipoly.hu
Verbőczi Gyuláné, Ócsai Tájház vezetője