Testvértelepülési találkozó Paláston
ARCHIVÁLT HÍR. Régebben jelent meg, tartalma már elavult lehet.
A „Plášťovce 2018 – The Place of European Solidarity and Compianionship“ pályázatot az Európai Unió az Európa a polgárokért program keretében finanszírozta.
Érvényes a 2.1 A testvérteleülések számára
Részvétel: A pályázat lehetőséget adott 429 polgár találkozására, akik közül 300 Palástról (Szlovák Köztársaság) származott, 8 Ócsa (Magyarország), 9 Koseból (Észtország), 25 Lueta (Románia), 32 Domaszékről (Magyarország), 29 Kétbodonyból (Magyarország), 34 Loučka (Csehország).
Hely / Dátum: A találkozó Palást községben (Szlovákia) zajlott 2018. 6. 21-től 2018. 6. 23-ig.
A találkozó rövid leírása:
2018. 6. 18-án Palást polgármestere hivatalosan fogadta a találkozó résztvevőit. Bemutatta a projekt lényegét és célját, a partnereket és a projektben vállalt szerepüket a történetét és az együttműködés célját. Ismertette a résztvevőket a találkozó programjáról, amely célja volt felmérni a polgárok ismeretét az emberi jogok terén, az Európai Unió értékeiről. A késő délutáni órákban a résztvevők az együttműködés kiszélesítéséről beszélgettek, szó volt a fiatalok aktívabb részvételéről a társadalmi életben, és az Európai Unió népszerűsítésében.
A résztvevők külön figyelmet szenteltek az együttműködés fontosságának a közös pályázaton keresztül, és fontos szerepet tulajdonítottak a partner települések vezetőinek részvételével, aktív szerepével a nemzetközi, állami, regionális és helyi szinten. A testvértelepülések kapcsolata az Európai Unió nézeteinek aktív támogatását jelenti.
2018. 6. 22. A délelőtti beszélgetést a Pokoj a dobro (Nyugalom és jó) polgári társaság vezette. A résztvevőknek lehetőségük volt véleményt mondani a menekültek emberi jogairól, a külföldi és a helyi nézetekről, a migránsok helyzetéről Szlovákiában, és vajon képesek vagyunk-e megvédeni az európai értékeket és érdekeket. A délutáni órákban a prezentáció zajlott az Európai Unió migrációs politikájáról (ellenőrzési forma, a közös jövőkép, VIS szisztéma, AENEAS, A Dublini rendelet. Szó volt a biztonságról az EU-ban, az emelkedő migrációs hullámmal kapcsolatban, lakosság, a kisebbségi csoportjainak problémáiról a migráció hatására. A beszélgetésen részt vett doc. PhDr. František Škorna CSc a közgazdasági egyetem nemzetközi kapcsolatok tanszékének tanára.
A kulturális részben képzőművészeti verseny volt a gyermekek és fiatalok számára „Az én szomszédom más mint én címmel, dokumentum film, Könnyek és remény Irak / Anton Frič, továbbá fényképkiállítást szerveztünk határ nélküli segítség címmel, koncertet, aminek anyagi bevételét a Szlovákiában élő migráns gyermekek megsegítésére ajánljuk fel.
2018. 6. 23 A találkozó résztvevői figyelmet fordítottak formális és informális beszélgetéssel az egyes országok szokásaira, tradícióira, és kulturális örökségére. A résztvevőknek készült a Remény koncertje, az 1. és 2. világháborúban elesett hősök emlékművének megkoszorúzása. A délutáni órákban zajlott a találkozót záró konferencia, ahol értékeltük a találkozón elhangzott témákat, a megoldott problémákat, az EU migránspolitikáját, az EU aktív polgárai témát az EU demokratikus értékeit, szolidaritást és jogait, az EU polgárainak. Szó volt az EU politikájáról, és lehetőségeiről, hogy mindez eljusson az egyszerű polgárokhoz, és nyilvánosan beszélhessenek a témáról, sőt meghallgatták a helyi és regionális partnerek véleményét is, hogy megértsék a találkozó fontos célját és jelentőségét.
A találkozó folyamán a résztvevők számára lehetőség nyílt az EU információs anyagait használni az önkéntes szolgálattal kapcsolatban, az EU problémákról szóló publikációkat, az EU politikáját bemutató kiadványokat. A résztvevők, de a nyilvánosság is értesült az EU-ban zajló önkéntes munkában való részvételről. Helyben megismerkedhettek a nyomtatott kiadványokkal az EU-ról. Csak illusztrációként különféle lehetőségeket találhattak a polgárok arra, hogyan tudják érvényesíteni jogaikat és kihasználni az EU politika előnyeit a községi mindennapi életben.