Fecskefészek Program
ARCHIVÁLT HÍR. Régebben jelent meg, tartalma már elavult lehet.
Hazánkban évtizedek óta csökken a füsti, molnár- és partifecskék száma. A drasztikus fogyatkozás két legfontosabb kiváltó okát: az élőhelyek nagymértékű átalakítását és a klímaváltozást az egyes ember nem tudja befolyásolni, ehhez globális összefogásra és beavatkozásra van szükség. Ezen a problémán leginkább úgy segíthetünk, ha mi magunk alakítunk ki a fecskék számára megfelelő körülményeket. Ócsa Város Önkormányzata a fecskék védelme érdekében „Fecskefészek Programot” indít, mely keretében összesen 50 db mesterséges molnárfecskefészek kerül térítésmentesen kiosztásra az arra jelentkező lakosok számára!
Miért védjük a fecskéket?
A hazánkban rendszeresen költő valamennyi fecskefaj állománya erősen csökken. Az elmúlt közel két évtizedben megfeleződött a hazai füsti fecske és molnárfecske állomány, azaz mára minden második madár eltűnt az ereszek alól. A klímaváltozás miatt pedig egyre fontosabbá válik a fecskefélék szerepe az emberek, valamint társ- és haszonállataik egészségének védelme szempontjából, hiszen az ezt veszélyeztető kártevő szúnyogok – melyek többek között a Nyugat-nílusi lázat; a kutyáknál terjedő szívférget stb. hordozzák – és legyek elleni biológiai védelemben óriási szerepük van. Éves szinten egy fecske kb. 1,5-3,5 kg rovart fogyaszthat el, tehát beláthatjuk, hogy nemcsak jogszabályi kötelezettségünk, hanem kifejezetten érdekünk is, hogy védjük őket.
Hogyan helyezzük ki a fészket?
A fecskék évente kétszer költenek. Az első költés április-májusban, a második június-júliusban kezdődik. Ehhez igazodva a kora tavasztól a nyár közepéig kihelyezett fészkekben, telepekben még az évben lehet költés, de az sem probléma, ha valaki csak ősszel vagy télen tudja telepíteni a műfészkeket, mert ezeket a következő költési szezontól már birtokba tudják venni a madarak. Ezeket az eszközöket nem csak új fészkelőhelyek biztosítására, új kolóniák alapítására lehet használni, de már meglévő fészkek, telepek bővítésére is alkalmasak. Sőt, ilyen felhasználás mellett a madarak beköltözésének az esélye is nagyobb.
- Esőtől védett helyre kell őket kihelyezni.
- A kihelyezett műfészkeket fel kell tolni a tető síkjáig – a madarak számára a be- és kirepülést kis nyílás biztosítja.
- Több fészek is kihelyezhető egy helyre, ezzel is biztosítva a kolónia létrejöttét.
- A kihelyezett műfészkeknél törekedjünk a keleti és déli irány közötti tájolásra.
- Fontos: jellemző az ürülékpotyogás, ezért érdemes a műfészkek alá ún. fecskepelenkát kihelyezni!
Hogyan jelentkezhetek?
2022. május 13. és 20. között várjuk azon ócsai lakosok jelentkezését, akik vállalják ingatlanukon egy darab fecskefészek szakszerű kihelyezését, melyet térítésmentesen biztosítunk számukra! (Ingatlanonként egy darab fészek kerülhet átadásra.)
Az alábbi linkre kattintva jelentkezhet az Önkormányzat fecskevédelmi akciójára! ⇒ Fecskefészket szeretnék!
Mikor vehetem át?
Az átadás két időpontban történik az Ócsai Polgármesteri Hivatalban (2364 Ócsa, Bajcsy-Zsilinszky utca 2.):
- 2022. május 23-án 13:00 és 18:00 óra között,
- 2022. május 25-én 13:00 és 16:00 óra között.
A fészkek átvételéhez egy átadás-átvételi nyilatkozat kitöltése lesz szükséges!