Gondolatok a téli időjáráshoz
ARCHIVÁLT HÍR. Régebben jelent meg, tartalma már elavult lehet.
Gyakorlati tanácsok a tél beköszöntével
Hogy az idei tél majd milyen lesz, nem tudjuk. Ki-ki a neki tetsző, kedvező szempontjai szerint örül a télnek, vagy éppen inkább már túl is lenne azon. Tény, ha felkészületlenül ér minket a téli időjárás, akkor váratlan, kellemetlen meglepetéseket, akár tragédiát is okozhat. Ennek megelőzése érdekében az alábbiakban néhány fontosabb, gyakorlati tanácsot ajánlok a figyelmükbe.
A rendkívüli téli időjárás alatt általában a hideg hőmérsékletben lehulló nagy mennyiségű csapadékot értjük, mint amilyen a havazás vagy az ónos eső. Természetesen a nagy hideg önmagában is komoly probléma lehet, de a mi éghajlatunkon kevésbé jellemző, hogy ez csapadékos idővel együtt jelenjen meg. Különösen ritka esetben az is előfordulhat, hogy felhőszakadás jellegű eső hulljon rendkívül hideg és fagyos talajra, amelyen a csapadék azonnal jéggé fagy. Ez a jelenség az ún. jégvihar, amely nálunk szerencsére ritka, mint a fehér holló. A hóviharok és a rendkívüli havazás annál gyakoribb jelenség, amely a mérsékelt, kontinentális éghajlatú országokban egyáltalán nem korlátozódik csak a téli hónapokra, hanem késő ősszel és kora tavasszal is megtörténhetnek.
A hóvihar önmagában nem kell, hogy nagy széllel járjon, ám ha még ez is hozzáadódik a rendkívüli csapadék mennyiséghez, akkor komoly helyzettel kerülhetünk szembe. A hó veszélye sajátos tulajdonságaiban rejlik: a hó, néhány fokkal fagypont alatt, tizedannyira sűrű, mint a folyékony állapotú víz, és még hidegebb hőmérsékleten arányaiban a sűrűsége is tovább csökken. Ennek a természetes dolognak az a jelentősége, hogy az a csapadékmennyiség, amely 2 cm-es esőt produkálna talajon, hó formájában 20 cm-es réteget fog képezni a talajon. Öt centiméteres havazás már komoly problémákat tud okozni a szállításban és a közlekedésben, 15 cm fölött pedig már nyugodtan beszélhetünk rendkívüli helyzetről.
A mi fogalmaink szerint a hóvihar az, ami nagy széllel párosul: 10-15 cm havazás fölött már arra kell felkészülni, hogy lesznek járhatatlan utak és személygépkocsik is válhatnak a hó foglyává. A 30 cm, vagy afölötti havazás már az elektromos ellátó rendszerekben is okozhat problémát, de sajnos Pest megyében már arra is volt példa, hogy egy ház tetőszerkezete nem bírta el a hó súlyát. A nedves és sűrű hó jelent ebben az esetben különös veszélyt, amelyek miatt fák dőlhetnek ki. A hó megcsúszása is okozhat veszélyt: már néhány cm-es nedves hóréteg is könnyen megcsúszik a szél következményeként és okozhat sérülést.
A havazás másodlagos veszélyeket is előidézhet, s aligha kell megemlíteni a minden télen sok áldozatot szedő lavinákat. További veszélyt jelenthet a hirtelen tavaszi olvadás, amely jelentős bel-, illetve árvizekhez vezethet. Az élő szervezetet sem kíméli a hideg: valós veszély lehet a hypothermia (vészes kihűlés), vagy fagyási sérülések elszenvedése (amelyek nagyon könnyen elfertőződhetnek, vagy fertőzés forrásai lehetnek). Nem beszélve a sok közlekedési balesetről, vagy az olyan tűzesetekről, amikor óvatlanul kezelt fűtési eljárásokhoz folyamodtak a lakosok.
Az információ akár életet is menthet, ezért folyamatosan kísérje figyelemmel az időjárás-jelentést, hogy időben felkészülhessen. Alapszabály, hogy szélsőséges időjárási viszonyok között senki ne hagyja el otthonát, csak ha meggyőződött róla, hogy úti célját biztonsággal eléri, és a visszautazás feltételei is biztosítottak. Ha ezen feltételek hiányában is elkerülhetetlen az utazás, nagyobb távolságra soha ne induljon el egyedül!
FELKÉSZÜLÉS A TÉLRE
Szerezzük be a legalapvetőbb eszközöket otthonra:
- homok vagy só a jeges járdaszakaszok felszórására;
- a homok segítségül szolgálhat, ha a gépkocsit ki kell húzni a hó fogságából;
- hó eltakarítására szolgáló lapát, erősebb anyagú seprű, például ágseprű.
A család és az otthon felkészítése (főleg a családi házasok)
- Készüljünk fel arra, hogy néhány napig saját házaink foglyai lehetünk. A családtagok ellátáshoz szükséges mennyiségű tartós élelmiszert és más fogyó eszközöket, a legszükségesebb folyamatosan szedett gyógyszereket (kb. egy hétre elegendő mennyiségben), egyéb anyagokat (fűtéshez) időben szerezzük be. Ez utóbbi dologra különösen érdemes odafigyelni, ha vezetékes gázzal fűtünk.
- Nem árt a lakás hőszigetelését felülvizsgálni és ha szükséges, a javításokat időben elvégeztetni (ez még gazdaságos is).
- A tető hibáinak kijavítása (súly fenntartása, lapos tetőknél a hólé elvezetése), az esőcsatornák kitisztítása szintén fontos lehet, és ha szükséges, a veszélyt jelentő faágakat metsszük vagy vágjuk le.
- A különféle csövek, kábelek faláttöréseit vizsgáljuk meg, ha szükséges szigeteljük be. Erre végső esetben a papír is megfelel, amely egyébként jó hőszigetelő is.
- Tekintsük át az épület fő vízelzáró helyeit. Ha különösen hideg van, hagyjuk kicsit csöpögni a csapokat: ezzel elkerülhetjük a szétfagyását. A kintieket zárjuk el és burkoljuk be.
- Legyen otthon tűzoltó készülékünk (amúgy is fontos, hátha még fűtünk minden lehetséges eszközzel). Nagyon körültekintően járjunk el a fűtéssel (szénmonokszid veszély, tűzveszély), a karácsonyi díszkivilágításokkal, gyertyagyújtásokkal! Ezeket használatuk során soha ne hagyjuk felügyelet nélkül. Különösen ne bízzuk ezen dolgokat gyerekek felügyeletére!
- Gondoskodjunk szükség-világítóeszközről, (például petróleumlámpáról és petróleumról, palackról, működtethető gázlámpáról, elektromos lámpáról,) áramkimaradás esetére.
- Tájékozódjunk a környezetünkben lévő idős, mozgássérült emberek, várandós nők felől, tudjuk, hogy veszélyhelyzetben mit kell tennünk.
- Az udvaron tartott háziállatok ellátására is fokozottan figyeljünk! Számukra is álljon rendelkezésre a szükséges mennyiségű, és minőségű táplálék.
- Fokozza a biztonságunkat, ha tudjuk elérhetőek vagyunk mások számára, vagy biztosított, hogy kapcsolatba tudunk lépni szeretteinkkel, szükség esetén segítséget tudunk hívni telefonon, mobil telefonon. Ennek akkumulátorát ne hagyjuk lemerülni, sőt, ha tehetjük, szerezzünk be tartalék akkumulátort is. Fokozottan figyeljünk erre, ha külterületen lakunk, vagy ha hosszabb útra kell indulnunk.
.Gépjármű felkészítése
- Ellenőrizzük legalább a következőket: fagyálló folyadék; tiszta és ép gyertyák; fékbetétek és fékfolyadék; sérülésmentes kipufogó rendszer (CO veszély!); üzemanyagszűrő és légszűrő állapota.
- Megfelelő fűtési rendszer; fényszórók és jelzőlámpák épsége; olaj szint és minőség (az elhasznált motorolajok alacsony hőmérsékleten nem biztosítanak már olyan jó kenést); termosztát működése; elegendő szélvédőmosó-folyadék; vészjelző-lámpa működése.
- Cseréljük le a nyári gumiabroncsokat! A magyarországi viszonyok között, minden híresztelés ellenére, a téli-nyári gumik általában megfelelőek, bár előfordulhatnak extrém helyzetek vagy meg is követelhetnek bizonyos útszakaszon speciális gumikat, eszközöket ( pl. hólánc ).
- Tankolás: soha ne ürítsük le teljesen a tankot. Ha már félig van, tankoljunk. Hosszabb út esetén nem árt, ha mindezek mellett még van néhány liter tartalék üzemanyagunk is. Ebben az esetben sem tanácsos egyedül elindulni.
- Az alábbi téli készlet legyen a gépkocsiba: lapát; szélvédő kaparó; kicsi seprű; zseblámpa -ha szükséges elem; víz; snack-étel; gyufa; plusz zokni, kesztyű, meleg ruha; zsebkés; elsősegély készlet; szükséges gyógyszerek; pokrócok; vontató kötél; úti só vagy homok; gyújtás rásegítő kábel; láthatósági mellény.
- Gépjárművel való utazás során téli öltözetét úgy állítsa össze, hogy szükség esetén gyalog is képes legyen folytatni útját.
- Amennyiben hosszabb időt ( néhány órát ) kénytelen álló gépjárművében tartózkodni, a motor járatásával fűtheti az utasteret, de ne felejtsen el legalább tíz-tizenöt percenként szellőztetni.
Ruházat
- Inkább több réteg könnyű, mint egy réteg nehéz ruházat a célszerű. Ha nagyobb távolságot kell gyalogosan megtennie, mindig vigyen magával meleg kávét vagy teát.
- A kabát lehetőleg vízlepergetős legyen.
- Az egyujjas kesztyűk melegebbek a mutatós ötujjas kesztyűknél.
- A sapka elengedhetetlen; nagy szél és hideg esetén szánk elé tegyünk sálat, védve tüdőnket.
Figyelem! Egyes kivételes esetekben károk esetén központi forrásból a lakosság egyszeri rendkívüli támogatására is sor kerülhet (életveszély esetén, és a lakhatás elemi feltételeinek megteremtéséhez), de ennek feltétele, hogy az önkormányzat kárfelmérési adatlapot töltsön ki a kárról, ezért minden ilyen esetet azonnal jelentsünk az önkormányzatnak.
Örömökkel telt, vidám télies napokat kívánok valamennyiünknek, és balesetmentes közlekedést!
Mihályi Sándor
kv. irodavezető