Határozat az előzetes vizsgálati eljárásról
ARCHIVÁLT HÍR. Régebben jelent meg, tartalma már elavult lehet.
TÁJÉKOZTATÁS Inárcs-Ócsa 132 kV-os távvezeték létesítésére irányuló előzetes vizsgálati eljárás eredményéről
(Kivonat a Pest Megyei Kormányhivatal PE-06/KTF/0021-51/2021. számú határozatáról)
A beruházásról általában, előzmények:
A VIRGIN SOLAR Kft. és az EZRT-SOLAR FINANCE Kft. egy új 132 kV-os távvezeték létesítését tervezik. A tervezett létesítmény helye Inárcs, Ócsa, illetve Alsónémedi települések közigazgatási területén található. A nyomvonal jelentős többségben általános mezőgazdasági területeken halad keresztül Ócsa külterületi szántóin. A beruházás lakóterületet nem érint.
Tárgyi beruházás célja az Inárcs település külterületén létesülő 2 db egyenként 49,9 MW teljesítményű kiserőmű 132 kV-os közcélú hálózatra történő csatlakoztatása a MAVIR Zrt. által csatlakozási pontként megjelölt Ócsa-Alsónémedi határán található alállomás között egy új, 132 kV-os légvezetékes nyomvonal kiépítésével.
A létesítés során mindösszesen 32 db oszlop kerül elhelyezésre.
A tervezett 132 kV-os szabadvezetékes nyomvonal teljes hossza: 9.194 m.
A telepítés megkezdésének legkorábbi időpontja: 2021. II. félév.
A telepítés várható időtartama: 3-5 hónap.
A működés megkezdésének várható legkésőbbi időpontja 2022. IV. negyedév.
Az Inárcs-Ócsa 132 kV-os távvezeték létesítésére irányuló előzetes vizsgálati eljárás eredménye:
A VIRGIN SOLAR Kft. és az EZRT-SOLAR FINANCE Kft. által Inárcs-Ócsa 132 kV-os távvezeték létesítése tárgyban benyújtott kérelem és dokumentáció, valamint a lefolytatott előzetes vizsgálati eljárás alapján a Pest Megyei Kormányhivatal Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Bányafelügyeleti Főosztálya (a továbbiakban: Környezetvédelmi Hatóság) a 2021. február 18. napján kelt határozatában megállapította, hogy az Inárcs Nagyközség területén létesítendő új 132/22 kV-os alállomás és a meglévő Ócsa 220/132 kV-os alállomás között kiépítendő
új 132 kV-os távvezeték létesítésének jelentős környezeti hatása nincs, környezeti hatásvizsgálati eljárás lefolytatása nem szükséges.
A Határozat az alábbi szakhatóságok megkeresésével és hozzájárulásuk figyelembevételével született:
- Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság Igazgató-helyettesi Szervezet Katasztrófavédelmi Hatósági Osztály
A kivitelezés és az üzemeltetés során a felszíni és felszín alatti vizek minősége, mennyisége, áramlási viszonyai, az árhullámok és a jég levonulása, valamint a földtani közeg vonatkozásában jelentős hatás nem várható.
- Ócsa Város Önkormányzat Jegyzője, Inárcs Nagyközség Önkormányzat Jegyzője és Alsónémedi Nagyközség Önkormányzat Jegyzője a településrendezési eszközökkel való összhang megállapítása tárgyú megkeresés során megállapították, hogy mindhárom településen hatályban lévő HÉSZ előírásai a tervezett Inárcs-Ócsa 132 kV-os távvezeték megvalósítását a tervezett nyomvonalon nem zárják ki, így a szakhatósági hozzájárulást a HÉSZ előírásai betartásának feltételével mindhárom jegyző kötelezően megadta. Ettől eltérő, vagy ellentétes döntés meghozatalára nem volt mód, ugyanis az jogszabályellenes lett volna.
A Környezetvédelmi Hatóság különböző szempontokat vizsgálva hozta meg a döntését, amelyekből a legfontosabbak a következők:
·Levegőtisztaság-védelmi szempont:
A Környezetvédelmi Hatóság megállapította, hogy a tervezett tevékenység levegőtisztaság-védelmi szempontból megfelel a levegő védelméről szóló 306/2010. (XII. 23.) Korm. rendelet előírásainak.
·Zaj- és rezgésvédelmi szempontok:
A nyomvonalhoz legközelebbi védendő épület 300 m-re található. Számításokra alapozva megállapítható, hogy a tervezett létesítmény üzemeléséből származóan a legközelebb lévő védendő épületet érő zajterhelés a hatályos rendelkezések által megállapított határértékek alatt marad.
·Éghajlatvédelmi szempont:
A Környezetvédelmi Hatóság megállapította, hogy a fejlesztés az üvegházhatású gázok kibocsátására alapvetően nincs hatással.
·Népegészségügyi szempont:
A villamos légvezetékes hálózat üzemelésének normál üzemmenet esetén nincs légszennyező hatása. A létesítmény üzemeléséből eredő környezeti zajterhelés az előírt zajkibocsátási határértéket nem haladja meg. A nagyfeszültségű távvezetékek közelében elektromágneses tér jön létre. A villamos térerő a feszültségtől, a mágneses indukció az áramerősségtől függ. Mindkét fizikai mennyiség az áramvezetőktől mért távolsággal fordítottan arányos. Az alkalmazott oszlopkép, valamint az alsó áramvezető sodronyok tényleges föld feletti magassága azt eredményezi, hogy a ténylegesen fellépő villamos térerősség és mágneses indukció értékek a nemzetközi ajánlások, és hazai előírások által a lakosságra tartósan megengedett értékek, azaz E = 5 kV/m és B = 100 µT alatt maradnak.
A magasfeszültségű vezetékek létesítése nagy biztonsági távolságok betartásával történik, mely garantálja, hogy a lakosságot érő villamos és mágneses tér mértéke elhanyagolhatóan alacsony legyen. Az erősség a távolság függvényében drasztikusan csökken.
Az elvégzett vizsgálatok eredményeinek birtokában a Környezetvédelmi Hatóság megállapította, hogy a tervezett beruházás jelentős környezetterhelő hatással nem jár.
A határozat teljes egészében itt olvasható.
Bukodi Károly dr. Molnár Csaba
polgármester jegyző
A kép csak illusztráció.