Ócsai Turulmadár emlékmű
Ócsai Turulmadár emlékmű
Darázsi János tanár úr 1989-ben levelet írt Ráday Mihálynak, amelyben a Szabadság téren álló turul szobor rövid történetét írta meg.
A levélből idézet jelent meg az 1989. október 21-ei Magyar Nemzetben.
Az idézet így szólt:
"1939. év elején az akkori községi vezetés elhatározta, hogy országzászlót állít fel a község szívében. (Ma Szabadság tér.) Orbán A. (András e vagy Antal? nem tudom) készítette el a szobrot hétezer pengőért. Mintegy két és fél méteres műkőre helyezték el a kiterjesztett szárnyú madarat, amelyik a szent koronán áll. Mögötte a zászlórúd , melyre nemzeti ünnepeink alkalmával felvonják a nemzeti lobogót. Az avatás 1939. május utolsó vasárnapján a "hősök napján" volt. Nagy tömeg verődött össze az ünnepi beszédet dr. Gombos János , az akkori főjegyző mondta. Négy dalárda énekelt az ünnepség idején.
1949-ben a fordulat évében leszedték a turulmadarat, a zászlórudat eltüzelték. Az egyházi iskolákról eltávolították az egyházi jelképeket. A turulmadarat Fülöp István akkori tanító rejtette el az iskola padlásán, megóvta a beolvasztástól.
1989. tavaszán került vissza a helyére, ahol a község megtartotta a március 15-ei ünnepséget. A kis parkot rendbe hozták, új zászlónyél került a régi helyére, a turulmadár bizakodva "tekint" a jövőbe."
Ennyi a levél, amelyből megtudtuk az Ócsán álló turulmadár rövid történetét.
Kutatásaink szerint a szobrot Orbán Antal készítette az 1930-as évek. A második világháború alatt Fülöp István kántortanító a Petőfi Iskola padlásán rejtette el, ahol 44 évig porosodott. A felújított emlékmű talapzatán elhelyezett márványtáblán megörökítették a második világháborúban meghalt ócsai lakosok nevét. Egy másik táblán Falu Tamástól olvasható egy versidézet.
A teret napjainkban is Szabadság térnek hívják. Az 1848-49-es Magyar Forradalom és Szabadságharc hőseit a mai napig itt a téren ünnepeljük, koszorúinkat is itt helyezzük el.
A Ócsai Turulmadár alkotója Orbán Antal (1887.) Budapesten kezdte tanulmányait, majd a székelyudvarhelyi agyagipari szakiskolában tanult, 1904-1906-ig az Országos Iparművészeti Iskolát látogatta. Münchenben, Párizsban és Brüsszelben is tanult. Az I világháború idején hadiszobrász. 1924-től haláláig az Országos Iparművészeti Iskola tanára.
Ócsa, 2016. november 15.
Forrás: Magyar Nemzet 1989.
Anyaggyűjtés: Magyar Mária
Összeállította: Pappné Hajdu Katalin
Mellékletek: