VEKOP-6.1.1-21-2021-00017
Pályázat neve: Bölcsődei férőhelyek kialakítása, bővítése
Projekt neve: Az ócsai Manóvár bölcsőde fejlesztése
Projekt azonosító: VEKOP-6.1.1-21-2021-00017
Projekt időtartalma:
A Projekt megvalósítás tervezett kezdő időpontja: 2022.01.13.
A Projekt fizikai befejezésének tervezett napja: 2023.11.17.
Projekt összköltsége: 274 011 016 Ft
Támogatás összege: 274 011 016 Ft
Támogatás aránya: 100 %
Kedvezményezett neve és elérhetősége:
Ócsa Város Önkormányzata
2364 Ócsa, Bajcsy-Zsilinszky út
Telefon: 06 29 378 125
Fax: 06 29 378 067
Projekt rövid leírása:
A projekt célja a jelenlegi 2 csoportszobás bölcsődei intézmény további 2 csoportszobával és a hozzá tartozó kiszolgáló egységekkel történő bővítése. A projekt célja a városban és közvetlen vonzáskörzetében jelenleg meglévő igények kiszolgálása, amely mind az Ócsán jelenleg élő munkaképes szülők, mind pedig a környéken élőknek jelentős előrelépést jelenthet, ha gyermekük számára nyugodt nappali ellátást biztosíthatnak egy önkormányzati intézmény keretei között, amely által a munkaerőpiacon így nagyobb eséllyel indulhatnának. A bölcsőde felvállalja azon 1-3 éves korú gyermekek gondozását- nevelését, akiknek a szülei valamilyen ok miatt nem tudják biztosítani gyermekük napközbeni ellátását. Ellátási területe Ócsa Város közigazgatási területe. Az önkormányzat a jelenlegi igényeket férőhely hiányában nem tudja kielégíteni, ezért az önkormányzat képviselő¬testülete feladatul tűzte ki a meglévő bölcsődei intézmény bővítését a helyi közösség szükségleteinek kielégítésére, a társadalmi jólét és elégedettség fokozására. Szükségességét a célcsoport adatain túlmenően az is bizonyítja, hogy elérhető közelségben lévő bölcsődei intézmények szintén maximális kapacitás-kihasználtsággal működnek, saját ellátási körzetüket tudják csupán lefedni. A tervezett szolgáltatás így szolgáltatás-hiányos környezetben valósulhat meg. A fejleszteni kívánt intézményben további 2 bölcsődei csoport (összesen 24, 1-3 éves korú gyermek) nappali ellátását tervezi az önkormányzat megvalósítani. A bölcsőde épület bővítése (2364 Ócsa, Baross u. 16, hrsz: 1562) a mindenkori hatályos jogszabályoknak megfelelően, az OTÉK és a vonatkozó építésügyi ágazati szabvány követelményei szerint valósul meg. Ezek a szabályok biztosítják, hogy az intézményesített kisgyermek gondozás-nevelés megfelelő szakmai körülmények között működhessen.
A bővítés során a gazdaságos területhasználat érdekében az új foglalkoztatók és a hozzájuk közvetlenül tartozó kiszolgáló tereket az épület tömbösítésével telepítjük, így az értékes játszóudvar terület jól áttekinthető és a közcélra kialakítandó szomszédos telekkel jól fűzhető térkapcsolat biztosítható. A két csoportszobát átlós rendszerben illesztjük egymáshoz, ezáltal a közös vizes helyiség kedvező térkapcsolattal, ideális átláthatósággal pozicionált és az öltöző és közlekedő területek oldottan nyílnak egymásba úgy, hogy a csoportonként mégis értelmezhetően különülnek el. Az épület tömegképzése, az utcakép arányrendszeréhez illeszkedő, zömében földszintes magas tetős, a bővítményt a kialakult arányrendszerhez, de önálló belső tömegformával igazítjuk. Az épület természetes anyagokból készül, zömében vakolt fal képzéssel, látszótégla lábazattal. A bejárati és terasz oszlopok faszerkezetűek.
Az épületegyüttes egészéhez közös parkolót alakítunk ki, melynek méretezése során figyelembe vettük az egyidejűségi tényezőket, vagyis a különböző funkciókhoz, különböző időszakokban társítható parkolók. A csoportszobákhoz kapcsolódóan pelenkázó-biliztető helyiség létesül, a gyermekek részére 4- 4 wc csésze és mosdókagyló készül, valamint a pelenkázókkal közös pultba építve egy baba fürösztő. A személyzet részére kézmosót és bili mosót biztosítunk. A mosdók H+M vizes csaptelepekkel felszereltek. A földszinti gépészeti - helyiségben létesül használati melegvíz-készítő gázbojler, ez látja el meleg vízzel a csaptelepeket. A mosdók előtti melegvíz-leágazás után egy termosztatikus HMV keverő szelep építendő be a leforrázás veszélyének elkerülésére. A meglévő épületrész vízhálózatán nem kerül sor átalakításra. Az ingatlan előtt szennyvíz közcsőhálózat található. Az ingatlanon önálló csatornahálózat épült, amely műtárgyakon keresztül kapcsolódik a meglévő bekötésen a településen található csatornahálózatra.
A projektspecifikus céljai:
- Ócsai bölcsőde bővítése;
- HH, HHH gyermekek számára egyenlő esély megteremtése;
- Sajátos nevelési igényű gyermekek korai habilitációs és rehabilitációs célú nevelése
- Akadálymentes nevelési környezet kialakítása
- Az intézményi ellátás mellett az alábbi szolgáltatások is elérhetővé vállnak: időszakos gyermekfelügyelet, hosszabb nyitvatartási idő (napi 10 órát meghaladó, több műszakos munkavégzést is kiszolgáló nyitva tartás), esetlegesen amennyiben igény merül fel, úgy rugalmas munkaidő biztosítása.
Eredmények
- Rendelkezésre álló eszközökkel a gondozás-nevelés színvonalának emelése;
- Felkészült gondozók, akik az eszközöket hatékonyan képesek integrálni a gondozás-nevelésbe;
- Komplex akadálymentesítés szempontjainak megfelelőt épület (kiépített rámpák, lépcső- és küszöbmentes épület, Braille-írásos tájékoztató táblák, akadálymentes mosdó, stb.);
- Hosszú távra korszerű, energiatakarékos, akadálymentesített szociális ellátó intézmény jön létre;
- Megfelelés a növekvő gyermeklétszám által támasztott követelményeknek;
- Lakosság tájékozottsága a projektről;
- Magasabb színvonalú gondozás;
- Minőségi neveléshez való egyenlő hozzáférés;
- Nevelés minőségi különbségei csökkenek.
Hatások
- A projekt eredményeképpen új bölcsődei férőhelyek kerülnek kialakításra, amelynek következtében, a hatályos jogszabályoknak megfelelően, a gondozói létszám is növekedik. Ezáltal új munkahelyek válnak elérhetővé a munkaerőpiacon.
- A kapacitás bővítés eredményeképpen az ingyenes napközbeni ellátásban részesülők száma növekedik, így a szülők, elsősorban az anyák, hamarabb térhetnek vissza a munkahelyükre, aminek következtében a családok jövedelmi helyzete javul.