Ócsai Kulturális Napok
Ócsai Kulturális Napok
Ócsa értéke
Az Ócsai Kulturális Napok kezdete (továbbiakban: ÓKN) 1977-re datálódik. A közművelődési és kulturális intézmények sajátosságai között egyre nagyobb szerepet kap a közösségteremtés és az emberi kapcsolatok újraépítése. 2022-ben 46. alkalommal rendezte meg az Egressy Gábor Szabadidőközpont (továbbiakban: Szabadidőközpont) az Ócsai Kulturális Napokat. Ez mérföldkő az ÓKN életében, ugyanis fontosságát ebben az évben teljesítette ki igazán. 2020-ban a COVID-19 vírus végigsöpört az egész Világon. Az elzártság az embereket elszigetelte, találkozásukat aggodalmassá tette, így amikor az ócsai hagyomány újra lehetőséget kapott a megrendezésre, mindenki izgatottan várta, még akkor is, ha a félelem, az aggodalom nem múlt el nyomtalanul.
De nézzük a kezdeteket. 1977-ben Földiné Hajdu Anna a Szabadidőközpont igazgatója és mindazok, akik elhatározták az Ócsai Kulturális Napok életre hívását, sem gondolhattak másra, minthogy lehetőséget teremtsenek az akkori nagyközség lakóinak a művészetekkel, a tudományokkal való találkozásra, vagyis azokkal a vonzó személyekkel, akik értékteremtő feladatokat vállalnak. A kulturális napok szervezői tudták és tudják, hogy ezek a találkozások előbbre viszik akár az egyén, akár a város fejlődését. A Szabadidőközpont olyan alkalmakat teremt, ahol úgy az egyedül élő ember, mint a családos, az idősebb korosztály és a fiatal is megtalálja a számára érdekes, szórakoztató vagy akár tudományos programokat. 29. ÓKN programfüzetében így ír az Ócsai Kulturális Napok megteremtője, Földiné Hajdu Anna. ”A szervezők szándéka, hogy a kulturális napok programjaival településünk minden rétegéhez szóljon. Műsorokat kínálunk a népművészet iránt érdeklődőknek, a klasszikus és könnyűzene kedvelőinek, a kortárs irodalommal ismerkedőknek, a színház szerelmeseinek. „
A későbbi vezető Jarábik Klára igazgató asszony is változatos, tartalmas programokat szervezett csapatával. 36. ÓKN program füzet bevezetőjében a következőket írta. „a kultúra rengeteg különböző ágának, stílusok, műfajok és irányzatok sokszínűségének és sokszor keveredésének köszönhetően feltölt, feledtet, elgondolkodtat, örömöt hoz, gyönyörködtet, nevel, tanít, megújít, nemesít, szépít, lebilincsel, felpezsdít, nevettet és ríkat- egyszóval: szórakoztat.” Majd így: „Gyerekkorom emlékeként őrzöm a régi ócsai napok hangulatát, a „sárga művház” illatát, a hatalmas vásári forgatagot, Antal Imre bácsi mosolyát. A gyermekbérlet, melyet nyakunkba akasztva büszkén viseltünk, azóta is ott lapul az egyik fiókomba.”
Jelenleg Paksi Zita igazgató asszony vezeti az intézményt. Fiatalos lendülettel, üde műsorokkal, önmegvalósító programokkal frissítette a palettát. A műsorstruktúrában változás történt, de az nem volt kérdés, hogy az Ócsai Kulturális Napok hagyományát folytatni kell. A 44. ÓKN programfüzet bevezetőjében így vélekedik: „A mai világban, az internet folyamatos térhódításakor egyre nagyobb kérdés, hogy szükség van e még a nyomtatott reklámokra, ismertetőkre. Én hiszem, hogy igen. Saját weboldallal rendelkezünk, melyen a nap 24 órában megtalálhatóak programjaink, rendezvényeink részletei, Facebook oldalunk pedig folyamatosan frissülő tartalommal látja el az oda látogatókat. A papír és a rajta megjelenő színek mégis mások a számomra. Egy kézzel fogható élmény, megérint, hatással van. Rendezvényeinket is ebben a szellemben szervezzük Neked. Szeretnénk, ha egy olyan élménnyel gazdagodnál, melyre, ha lehet, örökre emlékezni fogsz”
Napjainkban több napos, sőt több hetes programsorozatra is volt példa. Mindenki megtalálja a számára érdekes vagy szórakoztató előadást. A színvonalas színházi előadások, népszerű énekesek, vidám gyermekprogramok, kávéházi beszélgetések amatőr művészeti csoportok bemutatkozásai nem csak az ócsai embereket vonzzák, hanem a környéken, de akár a közeli fővárosban élőket is. Nevéhez fűződik a Tejbegríz Fesztivál és az Egészség és Sportnap, Szívügyünk a séta.
Az Ócsai Kulturális Napok rendezvényei elsősorban a Szabadidőközpont épületéhez kötődnek. Az épület és külső környezetének felújítása folyamatos, ezzel is méltó helyszínt biztosítva ennek a majd fél évszázados hagyománynak.
Értéktári anyagunknak nem célja 46 év műsorainak, fellépőinek felsorolás, ismertetése, de főbb vonalakban rendezzük emlékeinket. Sorakoztassunk fel néhány, jelenlétükkel és produkcióikkal megtisztelő művészt, idézzük fel az együttesekből, kórusokból, zenekarokból azokat, akik eszünkbe ötlenek, a teljesség és a rangsor igénye nélkül.
A hosszú évek során szerepelt itt Bessenyei Ferenc, Sinkovits Imre, Simándi József, Gulyás Dénes, Haumann Péter, Bács Ferenc, Szemes Mari, Esztergályos Cecília, Eperjes Károly, Sztankai István, Schütz Ila, Lorán Lenke, Csala Zsuzsa, Koós János, Bajor Imre, Madarász Katalin, Gregor József, Sasvári Sándor, Koncz Zsuzsa, Zorán, Charlie, Pege Aladár, Csongrádi Kata, Sándor György, Cser Péter, Szilágyi János, Szabóki Tünde, Lukács Sándor, Kubik Anna, Galla Miklós, Endrei Judit, Vásáry André, Bereczki Zoltán, Malek Andrea, Sas kabaré, Pitti Katalin, Zoltán Erika, Korda György, Balázs Klári, Vincze Lilla.
Évekig töltött be házigazda szerepet Kovács József, Déri János és Antal Imre. Több éven keresztül volt házigazdája a műsoroknak Konrád Sándor tanár úr.
Neves hazai együttesek fordultak meg a 46 év alatt. Gemini együttes, ByTheWay együttes, 100 Folk 0 C, Ismerős Arcok zenekar, Kerozin együttes, Groovehouse, Mardi Gras Jazz Band, Edda Művek, MAGNA CUM LAUDE, Buborék Együttes, Unique, Sirton (Görög), Balkán Fanatik és sokan mások.
A Műemlék Református Templomban számtalan hangverseny hallhattunk, láthattunk. Álljon itt csak néhány: Varnus Xavér orgonakoncertje, Bartók Zenekar, Magyar Rádió Fúvószenekara, Magyar Rádió Gyermekkórusa, Vox Humana énekkar, Központi Baptista Kórus, Partiumi Egyetem Kórusa, Angelika Leánykar, Mohácsi Kórus, Operastudió növendékei, Szabóki Tünde által szervezett gyermekkórus, Musica Historica Együttes, Cser Péter, Szabóki Tünde.
Kávéházi Esték keretében St. Martin, Gregor Bernadett, Korda Endre látvány és pirotechnikus, Kovács Nóri előadóművész.
Németh György szervezte az Ócsai Fonót, amelynek keretében hallhattuk Berecz András mesemondót, Jankovits Marcellt és Kányádi Sándort.
A kiállítások sok képzőművészt ismertettek meg velünk. Határon belülről és kívülről is jöttek az Ócsai Képzőművészeti Táborba, élükön, az Ócsán élő Katona-Zsombori Máriával, fotókiállítások sorát tekinthettük meg az elmúlt években, nagy siker volt Kerepeczki Ferencné goblein kiállítása. Az Ócsai Polgári Kulturális Egyesület szervezésében került sor a játék, a KI-Mit gyűt, a kézimunka kiállításra, de sorolhatnánk a kortárs festőket, akik megtisztelték az Ócsai Kulturális Napok rendezvényét műveik bemutatásával.
A határon túli honfitársaink közül műsort adtak a beregszászi középiskolások, (Kárpátalja), a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium tánckara. (Erdély). Csodálatos lakodalmast mutatott be a Bácskertes táncegyüttes (Szerbia). A testvérközség Palást (Szlovákia) több éven át gazdagította a nyitóesteket népszokásainak ábrázolásával. Néprajzi gyűjteményükből kiállítást is rendeztek Ócsán.
Itt járt a sióagárdi népiegyüttes csodás népviseletbe lakodalmas tánccal, az Állami Népiegyüttes, a martonvásári Százszorszép Táncegyüttes.
Az ÓKN keretén belül mindig szerepeltek óvodáink, iskoláink, és helyi csoportjaink, így a Fiesta Táncklub, az Európa-bajnok Energy Kid’s Tánccsoport, a Küstörgő Néptánc csoport.
Nehéz egy 46 éve jól működő fesztivált röviden, tartalmasan ismertetni. Arra szerettünk volna rámutatni, hogy bár fél emberöltő eltelt a 46 év alatt, az ócsai lakosok mindmáig nagy szeretettel várják ezt a rendezvényt.
Célunk, hogy akár mi történik, az utódaink tájékozottak legyenek, és ammenyiben szükségét érzik, tovább kutakodhassanak az adott témában.
Ócsa, 2022. október 12.
Források: Ócsai Kisbíró
Ócsai Hírmondó
Az OKN programfüzetei
Büki Attila írása
Az anyagot összeállította: Pappné Hajdu Katalin, a TÉB elnöke.
Mellékletek: