40 éves az Ócsai Népdalkör
40 éves az Ócsai Népdalkör
”És mint az ékszer is holt kincs a láda fenekén, életet kap, ha viselik: a népdal is mennél többeké lesz, annál nagyobb lesz világító és melegítő ereje.” - Kodály Zoltán
1983-ban Barta Györgyné által vezetett nyugdíjas klub éneklést kedvelő tagjaiból megalakult a népdalkör.
Ez időtől kezdve sok közös fellépés, 1988 év végéig eredményes szakmai munka jellemezte együttműködésüket a Pataki István népzenész, neves énekes – és citera művész, a Nyílik a rózsa nótaéneklési verseny, 1982. év országos győztese által vezetett citerazenekarral, aki egyben a kórus szakmai vezetője is volt 1988. év végéig.
1989-től 1993-ig Prigyeni Pál az Inárcsi Klubkönyvtár Férfi Népdalkör és Citerazenekar vezetője segítette az Ócsai Népdalkör felkészítését. A Tiszakécskei Népzenei Tábor munkájába való bekapcsolódás évei, az ott tanuló és tanító szakemberek népzene iránti megbecsülése és szeretete nagy hatással volt a kórus szakmai fejlődésére. Népdalkörünk 1999. év novemberében a Népzenei Együttesek 6. Országos Minősítése alkalmával ”Ezüst fokozatot” ért el. Az eredményes szakmai munka színvonalát a kórus részére az „Arany Páva Díj”, Prigyeni Pál részére az „Életműdíj” jelentette. Népzenei találkozókon való vendégszereplés és népzenei találkozók szervezése Ócsán is bekapcsolta népdalkörünket a népzenét kedvelők és művelők nagy közösségébe, a szomszédos települések kulturális életével való megismerkedésbe.
1994. év elejétől ismét Pataki István lett az Ócsai Népdalkör vezetője, de ő vezeti a gyáli és veresegyházi együtteseket is, ebből adódóan is a Veresegyházi Asszonykórussal több közös fellépés, rádiófelvétel is készült, a gyáli vegyeskarral is szerepeltek rendezvényeken. Az Ócsai Népdalkör és Népi Hangszeres Együttes Pataki István vezetésével Népi Együttesek Országos Minősítése alkalmával 2000. év október 8-án Ócsán, „Ezüst fokozat” minősítést ért el. Népzenei találkozók szervezésével, népzenei együttesek, művészeti csoportok, együttesek, országos ismertségű hangszeres zenekarok, szóló énekesek vendéglátása, szereplése által gazdagodott az ócsai közösség visszatérése kapcsán. A Népdalkör tagjai felléptek községi rendezvényeken, meghívások alkalmával, de a kezdeti lendület 2007. év őszére hanyatlott, így Pataki István és az asszonykórus kapcsolata megszakadt.
2007. év novemberétől új vezető lett felkérve a Népdalkör vezetésére Kovács Nóra Ócsán tanító ének tanár, népdal énekes, a „Népművészet Ifjú Mestere”. Azt tanította, amit maga is szeretett, a magyar népzenét, a Kárpátmedence tájegységeinek a dalait – népdalokat, balladát, régi stílusi népdalt, zsoltárt, ünnepekhez kapcsolódó szokásdalokat. 2009. év januárjában, sor került – Ócsa Kultúrájáért I. fokozat – átadására, a 25. születésnapját ünneplő népdalkörünk rangos elismerésére. 2019. év végéig segítette népdalkörünk sikereit egyéni előadói sikerei mellett. Vezetése alatt a kórus dalcsokrait csokorba fűzve alkalomhoz illően, hangulatuk azonossága vagy éppen ellentéte, a szövegben rejlő tartalmi összefüggés, tájegységhez, országhoz tartozás szerint, a számukra a legkedveltebbekkel álltak közönségük elé. A magyar hagyományok ápolása, átadása a bennük való gyönyörködtetés, a közös éneklésre késztetés, érdeklődés más együttesek munkája, előadás módja, repertoárja iránt, a dal kincsek és az énekegyüttesek színe – javával hozta baráti viszonyba őket. A taglétszám és a kórus összetétele a megújulás és a dinanizmus lendületével új irányt vett.
2016. évben szerepeltek a Duna Tv Ízőrzők műsorában, 2019. évben a Dankó Rádió kívánságműsor előadásában. Az Ócsai Népdalkör tagjai sokat köszönhettek neki, hálával gondolnak rá a sok-sok szép,ritka különleges népdal megismeréséért.
2020. év januárjától Kánainé Gelencsér Judit az Ócsai Népdalkör vezetője. Kilenc éve oszlopos tagja a népdalkörnek, gyermekkorától a tánc és az éneklés személyisége alapvető kisugárzása. Elődje szakmaiságát megőrizve vezeti, színesíti, szervezi az együttes hagyományőrző, kapcsolatteremtő, népzenét ápoló tevékenységét a fiatalabb generációt is megérintve. Legutóbb 2021. év őszén forgatott velük a Duna Tv „Jó ebédhez szól a nóta” stábja. 2022-ben szervezték meg a hagyományos Ócsai Népzenei Találkozót, mely ismét nagy elismerést aratott. Szilágysági népdalcsokorral és Ordasi János szólóműsorával készültek újdonságként.
A szakértői anyagot gyűjtötte és összeállította Szöllősiné Panyik Ida
Forrás:
- Pest Megyei Hírlap 1984. XXVIII. évfolyam V. hó/102-126
- Ócsai Hírmondó I. évfolyam 1990. X. hó 2. oldal Krammer Olga cikke
- Ócsai Hírmondó II. évfolyam 1991. XII. hó Tóth Mihályné és Kancsos Lajos az Ócsai Népdalkör tagjai cikke
- Ócsai Hírmondó III. évfolyam 1992. augusztus 20. Népzenei hírek Krammer Olga cikke
- Ócsai Hírmondó 2003. év II. szám Krammer Olga cikke
- Ócsai Kisbíró 2008. április 13. a magyar nótától a moldvai népballadákig.
- Ócsai kisbíró 2009. év március Németh György cikke
- Ócsai Kisbíró 2020. év március Paksi Zita
Mellékletek:
Javaslattétel
Jegyzőkönyv