TOP_PLUSZ-3.3.2- 21-PT1-2022-00052 Az ócsai Egészségház felújítása
Pályázat neve: Helyi egészségügyi és szociális infrastruktúra fejlesztése
Projekt neve: Az ócsai Egészségház felújítása
Projekt azonosító: TOP_PLUSZ-3.3.2- 21-PT1-2022-00052
Projekt időtartalma:
A Projekt megvalósításának tervezett kezdő időpontja: 2022.11.01.
A Projekt fizikai befejezésének tervezett napja: 2023.12.31.
Projekt összköltsége: 155 233 490 Ft
Támogatás összege: 155 233 490 Ft
Támogatás aránya: 100 %
Kedvezményezett neve és elérhetősége:
Ócsa Város Önkormányzata
2364 Ócsa, Bajcsy-Zsilinszky út
Telefon: 06 29 378 125
Fax: 06 29 378 067
Projekt rövid leírása:
A projekt célja a jó minőségű közszolgáltatásokhoz való hozzáférés biztosítása, az egészségügyi alapellátó-rendszer eredményességének és hatékonyságának, valamint prevenciós funkcióinak fokozása, továbbá az egészségügyi alapellátó-rendszer infrastrukturális fejlesztése által az intézmény szolgáltatásainak és infrastrukturális feltételeinek korszerűsítése, a hozzáférés egyenlőtlenségeinek mérséklése különös tekintettel az alábbi célcsoportokra: várandósok, nők, gyerekek és fiatalkorúak, fogyatékkal élők és idősek.
Az új eszközök beszerzése lehetővé teszi olyan vizsgálatok elvégzését, melyek miatt a lakosság a városi kórházba utazna. Az alapellátáshoz sorolt szolgáltatások fejlesztésének keretében a háziorvosi szolgálatnak helyt adó épület kerül fejlesztésére. A fejlesztés közvetlen célja a háziorvosi, védőnői és fogorvosi szolgálatnak helyet adó épület felújítása, korszerűsítése. Korszerűsített infrastruktúrával, valamint az új eszközök beszerzésével a hozzáférésben tapasztalható egyenlőtlenségek csökkennek, így a Semmelweis Terv és az Egészséges Magyarország című ágazati stratégiai terv célkitűzéseit a projekt támogatja. A pályázat megvalósítása révén lehetővé válik a meglévő egészségügyi ellátások infrastruktúrájának minőségi fejlesztése, lehetőség nyílik a jó minőségű közszolgáltatásokhoz való hozzáférés javítására és az egészségügyi szolgáltatók egy épületben való tartására. Ezáltal nőhet a lakosság egészségben eltöltött éveinek száma, megtörténhet a betegségek megelőzése, azok korai felismerése.
Jelen beruházás a korai fejlesztést, az egészséges fejlődést, az életminőség javítását és a munkaképesség mielőbbi visszaállítását, valamint az erőforrások koncentrálásával az egészségügyi alapellátással kapcsolatban álló, többi ágazathoz tartozó közszolgáltatásokkal való hatékonyabb együttműködést, a szolgáltatások költség-hatékonyságának és minőségének javítását segíti elő. Az energiatakarékos kialakítással megvalósuló fejlesztés célja a magas szintű ellátási színvonal elérése és folyamatos biztosítása, a definitív és lakosság közeli ellátást biztosító szolgáltatások komplex rendszerének kialakítása, amely az egymásra épülő és egymást kiegészítő szolgáltatások és tevékenységek integrációjával érhető el, melynek során modern korunknak megfelelő és motiváló környezet kialakítása valósul meg.
A rendelőközpont felújítása kiemelt fontosságú programmá válhat a város és az ellátási területén élők számára az egészségmegőrzésben, a betegségek megelőzésében, a népesség egészségének tervszerűbb, szakszerűbb és tudatosabb szakmai-szervezeti ellátási vonatkozásában. Mindezeket alapul véve Ócsán az egészségügyi alapellátó központ felújítása szükséges, mely projektben a megvalósuló infrastrukturális beruházás célja, hogy a régió egészségügyi ellátásának tekintetében bekövetkezett változásokhoz igazodva egy magasabb színvonalú ellátást biztosítson.
A projekt hozzájárul továbbá a lakosság, kiemelten a fiatalok helyben maradásához, valamint a települések általános környezeti állapotát is javítják. Ezzel hozzájárulva a fenntartható fejlődés helyi feltételeinek biztosításához és a fenntartható települési térszerkezet kialakulásához, amely hozzájárul a társadalmi jóléthez azáltal, hogy a település vonzó és élhető.
A projekt specifikus céljai:
- Az egészségügyi alapellátó-rendszer infrastrukturális fejlesztése által az intézmény szolgáltatásainak és infrastrukturális feltételeinek korszerűsítése, a hozzáférés egyenlőtlenségeinek mérséklése
- A jó minőségű közszolgáltatásokhoz való hozzáférés javítására és az egészségügyi szolgáltatók egy épületben való tartására. Ezáltal nőhet a lakosság egészségben eltöltött éveinek száma, megtörténhet a betegségek megelőzése, azok korai felismerése.
- A korai fejlesztést, az egészséges fejlődést, az életminőség javítása és a munkaképesség mielőbbi visszaállítása, valamint az erőforrások koncentrálásával az egészségügyi alapellátással kapcsolatban álló, többi ágazathoz tartozó közszolgáltatásokkal való hatékonyabb együttműködés, a szolgáltatások költség-hatékonyságának és minőségének javítása
Célcsoport:
Elsődleges célcsoport:
- A projekt fő célcsoportja elsősorban a város egész lakossága 10013 fő.
- Ócsa Város lakosságának egészségügyi alapellátással érintett része jelen projekt vonatkozásában, várandósok, nők, gyerekek és fiatalkorúak, fogyatékkal élők és idősek.
- Az érintett szakmai szervezetek dolgozói (egészségügyi dolgozók; orvosok, nővérek, védőnők, egyéb személyzet)
Másodlagos célcsoport:
- Együttműködő partnerség
- Önkormányzat
Eredmény:
- A lakosság egészségügyi állapotának/életminőségének javulása
- A településen az élveszülések számának, a gyermekvállalási hajlandóságának növekedése
- Az egészségügyi alapellátó-rendszerhez való hozzáférés egyenlőtlenségeinek mérséklése
- A város településképének javítása
- Lakosság egészségben eltöltött életéveinek, várható életkor növekedése
- Betegségek korai felismerése, megelőzése
- Munkaképesség visszaállítási idejének csökkenése
- Egészségügyi alapellátással kapcsolatban álló közszolgáltatásokkal való hatékonyabb együttműködés elősegítése
- Szolgáltatások költség-hatékonyságának és minőségének javítása
- A térség súlyának emelkedése (vállalkozások száma, outputja)
- A vonzáskörzet lakosságának egészségmegőrző hajlandóságának emelése, egészségtudatos magatartás elősegítése
- A térségi együttműködések számának emelkedése