KEZDŐLAPKEZDŐLAP
PROJEKTEKPROJEKTEK
FACEBOOK OLDALFACEBOOK OLDAL
HOLMI APPHOLMI APP
MENETRENDEKMENETRENDEK
KAPCSOLATKAPCSOLAT
EGÉSZSÉGÜGYEGÉSZSÉGÜGY
HULLADÉKSZÁLLÍTÁSHULLADÉKSZÁLLÍTÁS
  • VÁROSUNK
  • POLGÁRMESTERI KÖSZÖNTŐ
  • ÖNKORMÁNYZAT
  • POLGÁRMESTERI HIVATAL
  • ÚJSÁGUNK
  • ESEMÉNYEK
  • INTÉZMÉNYEK
  • KÖZÉRDEKŰ
  • ÜGYINTÉZÉS
  • VÁLASZTÁSI INFORMÁCIÓK
  • KIADVÁNYAINK
  • EGYSÉGES ALAPELLÁTÁSI ÜGYELETI RENDSZER
  • ÓCSAI ÉLETÚT PROGRAM
  • MILLIÓ LÉPÉS AZ ISKOLÁDÉRT

TOP_PLUSZ-1.1.3-21-PT1-2022-00036

Széchenyi terv plusz banner
 
 
 
 
 

Pályázat neve: Helyi és térségi turizmusfejlesztés

Projekt neve: Az ócsai ÖKO turizmus fejlesztése

Projekt azonosító: TOP_PLUSZ-1.1.3-21-PT1-2022-00036

Projekt időtartalma:
A Projekt megvalósítás tervezett kezdő időpontja: 2024.09.01.
A Projekt fizikai befejezésének tervezett napja: 2025.09.01.

Projekt összköltsége: 145 992 078 Ft

Támogatás összege: 145 992 078 Ft

Támogatás aránya: 100 %

Kedvezményezett neve és elérhetősége:
Ócsa Város Önkormányzata
2364 Ócsa, Bajcsy-Zsilinszky út
Telefon: 06 29 378 125
Fax: 06 29 378 067

Projekt rövid leírása:
A projekt keretében megvalósul Ócsán egy kerékpározható tanösvény, ami áthalad NATURA 2000–es területen, amit több attrakció tesz érdekessé. A fejlesztésnek köszönhetően minden korosztály számára kiváló lehetőség lesz a jövőben az aktív kikapcsolódásra. A szakasz teljes hossza közel 3 km hosszúságú lesz, ami egyedülálló lehetőség a környéken. A tanösvény fontos elemként a szervizpontok mellett tájékoztató, és ismeretterjesztő tábla kerül kihelyezésre, ami segíteni fog a kirándulók számára megismerni a nevezetességeket. A kerékpárosok számára stabilizált murva lerakásával megfelelő útburkolat kerül kiépítésre, amely mellett pihenő pad, és három szervizpont is elérhető lesz. A tanösvény mentén, a megálló helyeken kerékpár támaszok kihelyezésére is sor kerül.

A fejlesztés eredményeképpen új, a térség kínálatában még nem létező vonzerő jön létre, amely vonzerő járási szinten jelenleg nem található meg a turisztikai kínálatban. Az Ócsai Öreghegyi pincesor, az Ócsai Tájvédelmi körzet valamint a Tájhálózat része a megyei értéktárnak. A tanösvény terveink szerint egész évben használható lesz, az egyes helyszíneken előzetes egyeztetés alapján a látogatás gyakorlatilag egész évben megvalósulhat, időjárástól függetlenül.

A nyomvonal mentén nem csak érdekes növényzet és erdei élővilág lesz megfigyelhető, de több nevezetesség is elérhető:

- Református Műemlék Templom
- Tájház
- Ágasház
- Ócsai Tájvédelmi Körzet

Az aktív turizmus és ökoturizmus jól kombinálható más turisztikai termékekkel, így a szolgáltatói együttműködések kiépítése fontos szempont volt a projekt tervezése során. A térségben működő civil szervezetek eddig kizárólag a helyi lakosokra koncentráltak, a fő fókusz továbbra is ez maradna, jelen stratégia alapján azonban a jövőben szerepet vállalnának turisztikai aktivitások szervezésében és lebonyolításában is. A turisztikai élményt nagyban befolyásolja, hogy milyen fogadtatásban részesül a látogató, és milyen a lakosság által létrehozott helyi atmoszféra. A helyi  közösség bevonásával lehetőség nyílik arra, hogy a turizmus érdekei és céljai széles társadalmi egyetértésen nyugodjanak; a településen élők optimalizálják a gazdasági előnyöket, és hogy felelősséget érezzenek a történelmi és természeti örökség megőrzése iránt. A partnerségi viszony nagyban  hozzájárul a pozitív és egységes turisztikai imázs kialakulásához. A város bevételének összetételét illetően a megállapítható, hogy a kulturális attrakciók, programok által generált bevétel a város teljes turisztikai bevételének jelentéktelen részét képezi és a bevételek döntő többsége az igénybevett egyéb szolgáltatásokból származik.

A projektspecifikus céljai:

· Egészséges várost segítő zöldinfrastruktúra fenntartása
· Klímatudatos városi zöldinfrastruktúra üzemeltetés
· Szemléletformálás, környezeti kultúra javítása
· Értékrend formáló programok
· Testi-lelki harmónia elérése
· Széleskörű együttműködés biztosítása
· Dinamikusan pezsgő közösségi élet megteremtése
· Fejlesztési koncepciók kidolgozása
· A térség népességmegtartó képessége növekedése
· Szabadidő hasznos eltöltési lehetőségeinek javítása
· Települési zöld infrastruktúra fejlesztése
· Települési gazdaság fejlesztése
· Lakosság helyben maradásának segítése
· Vonzó, élhető, fenntartható település kialakítása
· Turisztikai potenciál kihasználása,
· A helyi gazdaság élénkítése és a foglalkoztatás növelése
· Vonzerőfejlesztés és a fogadóképesség javítása
· A turizmus helyi irányításának megújítása
· Térségbe érkező turisták számának növelése
· A turisztikai fejlesztés révén a helyi gazdaság élénkítése
· Turisztikai szolgáltatások minőségének javítása

Hosszú távú cél
A hosszú távú cél fenntartható és a versenytársak között egyedi fejlesztés megvalósítása, Ócsa vonzerejének és a fogadóképesség javításának előmozdítása, még inkább bekapcsolása a térség turisztikai vérkeringésbe.

A fejlesztés célja, hogy egy zöldebb, egészségesebb levegőjű, kerékpározási lehetőséggel felszerelt tanösvényt biztosítsunk a lakosság számára, mely egyben az egészség megőrzés helyszíneként is funkcionál. További célok még a természeti örökség megőrzése, védelme.

Eredmény
A fejlesztés eredményeként a tanösvény létrehozásával megvalósításra kerül azon szándékunk, hogy az ott élők tudjanak egymással is időt tölteni, mozogjanak kicsit. A fejlesztés adottságainál fogva hozzájárul a környezettudatos és egészséges életmódra történő neveléshez. A projekt  megvalósítása előrelépést jelent azon cél eléréshez, hogy Ócsa a városi környezeti és infrastrukturális elemeinek jó állapotával szolgálja a lakosságot. A közösségi terek kialakítása kiemelten fontos a város számára, azonban ahhoz, hogy ezek az újonnan létrehozott terek élhetőek és működőek legyenek, fontos az adott területen élő, emberek igényeinek figyelembe vétele. Várható eredményként a testmozgás népszerűsítése és az egészségesebb környezet kialakítása révén nagymértékben nő a tanösvény látogatottsága, és az idősebb korosztály érdeklődését is sikerül felkelteni.

A projekt hozzájárul továbbá a lakosság, kiemelten a fiatalok helyben maradásához, valamint a települések általános környezeti állapotát is javítják. Ezzel hozzájárulva a fenntartható fejlődés helyi feltételeinek biztosításához és a fenntartható települési térszerkezet kialakulásához, amely hozzájárul a társadalmi jóléthez azáltal, hogy a település vonzó és élhető.

A projekt ökológiai nyeresége a keletkező zaj, por csökkenése, ezáltal a projekt mikrokörnyezetének és a város általános környezeti állapotának javulása. A közlekedési elemek fejlesztésével a közlekedésbiztonság javulni fog. A projekt megvalósulásának eredményeképpen vonzó városi környezet alakulhat ki.

Pályázatunk azokra a fejlesztési igényekre kíván reagálni, amelyek elsősorban helyi, illetve térségi jelentőségűek, nem részei országos vagy nemzetközi hálózatoknak, de a térségben, illetve helyben tartózkodási időt hosszabbító lehetőséget jelentenek, ezáltal – közvetett módon – jelentős helyitérségi foglalkoztatás-bővítési potenciált hordoznak magukban.

A fejlesztések sikeres megvalósítása eredményeképpen hosszabb időt tudnak eltölteni a turisták az adott területen, igényeik kiszolgálására olyan turisztikai szolgáltatások nyújthatók, amelyek munkahely-teremtéssel járulnak hozzá a térség fejlődéséhez.

A projekt sikeres megvalósításának hatásai:

· Kulturális rendezvények megvalósításán keresztül közösség formálódik.
· A települések népességmegtartó képessége javul, összetartóbb települési közösség alakul ki.
· A fiatalabb korosztályba tartozók számára az egészségesen várható élettartam növeléséhez
járulnak hozzá.
· Lakosság helyben maradásának segítése
· A helyi gazdaság élénkítése és a foglalkoztatás növelése
· Egészséges várost segítő zöldinfrastruktúra fenntartása
· Klímatudatos városi zöldinfrastruktúra üzemeltetés

Célcsoport:

Elsődleges célcsoport:
• A projekt fő célcsoportja elsősorban a város egész lakossága 10 013 fő.
• Vállalkozások
• Turisztikai célcsoport
• Együttműködő partnerség
• Családdal érkező gyermekek, iskoláscsoportok

Másodlagos célcsoport:
• Önkormányzat
• Alapítványok, Egyesületek

A fejlesztés hatására várhatóan nő a látogatók száma és emelkedik a turisztikai költés összege. A projekt eredménye szezonon kívül és/vagy rossz időben is garantáltan igénybe vehető szolgáltatásokat kínál, így azok hozzájárulnak a szezonalitás csökkentéséhez, a turisztikai szezon hosszabbításához. A fejlesztés igényt teremt új szolgáltatásokra, melyekhez új munkahelyek kellenek, így munkahelyteremtő hatása egyértelmű. A projekt a meglévő helyi vállalkozások bevételeit növeli, mindezeken keresztül a GDP-re, jövedelmekre és az adóbevételekre is pozitív hatással van. A turisztikai bevételek körforgása a gazdaságban további közvetlen és közvetett jövedelmet teremt, amelyet a turizmus multiplikátor hatásaként ismerünk. A turisztikai élet nemcsak következménye a fejlesztéseknek, de újabbakat is ösztönöz, gazdaságélénkítő hatásával pedig lehetővé is teszi  azokat. A projekt kiemelkedő hatása további beruházások és fejlesztések ösztönzése. Ahol a gazdaság fejlődik, ott a település is vele együtt halad, ezért Ócsa fejlődésében is központi szerepet játszik ez a beruházás. A gazdasági fellendülésnek köszönhetően a lakók életszínvonala is emelkedik.

A fejlesztés a horizontális, környezeti és esélyegyenlőségi szempontok teljes körű figyelembevételével készül, a fogyatékkal élők számára a projektelemek elérhetőek, élményértékük nem sérül, valamint nem jár a természeti értékek, tájképi adottságok rombolásával.


Sajtóközlemény
 
Támogatási szerződés
  • INTÉZMÉNYEK
  • KÖZÉRDEKŰ
  • ÜGYINTÉZÉS
  • VÁLASZTÁSI INFORMÁCIÓK
  • KIADVÁNYAINK
Egységes alapellátási ügyeleti rendszer
Ócsai életút program
Millió lépés az iskoládért
ÓCSAI POLGÁRMESTERI HIVATAL
2364 Ócsa, Bajcsy-Zs. u. 2
E-mail: polghiv@ocsa.hu
Központi tel.: +36-29-378-125
ÜGYFÉLFOGADÁS
Hétfő: 13.00 - 18.00
Szerda: 13.00 - 16.00
Péntek: 07.30 - 12.00
Ócsa - Kisvárosi hangulat facebook oldal
© . Ócsa Város Önkormányzata.
Impresszum, Adatkezelési tájékoztató.
Ócsa Város Hivatalos Honlapja